Naši mariášisti bodovali na Liptove

• Šport / Ostatné športy
  • 24. mája 2018, 09:30
  • Autor:Štefan Gregorička

Slovenská extraliga v mariáši pokračovala piatym turnajom – Veľkou cenou Liptova v Liptovskom Mikuláši. O body do SEM extraligy hralo 378 kartárov z 19 klubov. Mariášisti z Dolného Lopašova síce zabodovali lepšie než predtým na východe republiky, no v družstvách si aj tak nepolepšili. Stále sa im totiž nedarí trafiť také nasadenie hráčov, aby získali do súťaže najviac bodov.

Medzi družstvami si z Liptova odviezli prvenstvo kartári z Pezinka, ktorí nahrali 2262 bodov. Na ďalších medailových priečkach skončili Vysoké Tatry (2203) a Michalovce (2177). Hráčom Dolného Lopašova stačilo 2035 bodov na siedme miesto.
Turnaj jednotlivcov vyhral v Liptovskom Mikuláši Marek Hudec z Trenčína, ktorý nahral 28 bodov. Rovnaký počet bodov, no menej vyhraných peňazí, mali na konte Ján Turjak zo Žiliny a Adolf Zajonc z Oravy. Darilo sa aj kartárom z Dolného Lopašova, ktorí mali v prvej päťdesiatke až piatich hráčov.
So ziskom 24 bodov skončil Ján Horváth na 20. mieste, hneď za ním bol Pavol Benka, Júliusovi Nemcovi patrila 36. a Robertovi Bánosovi 38. priečka. Len o dva body menej mal na 50. mieste najstarší hráč celej súťaže Vojtech Bublavý.
Mariášový nestor z Piešťan má už 86 rokov! „Zdravie mi zatiaľ slúži, a keď aj v hlave mi to stále myslí, rád si zahrám. V tomto roku sa mi zatiaľ darí. V Snine som bol na 52. mieste, teraz som sa dostal do prvej päťdesiatky. Som rád, že som si polepšil aj v celkovom hodnotení,“ povedal nám na okraj svojich výsledkov V. Bublavý.
Po piatich turnajoch vedie tabuľku jednotlivcov Štefan Britaňák z Vysokých Tatier (1928) pred Vladimírom Šimalčíkom z Liptovského Mikuláša (1891) a Jánom Turjakom zo Žiliny (1886). Z našich je Juraj Reško s 1534 bodmi ôsmy. Na 29. pozícii je Peter Buch (1336), na 37. Stanislav Chrena (1288) a hneď za ním je V. Bublavý s 1282 bodmi.
Keďže turnaj na Liptove bol veľmi vyrovnaný, v družstvách nenastali veľké zmeny. Tabuľku vedie Žilina (10 403) pred Trenčínom (10 379) a Michalovcami (10 152). Dolný Lopašov je tak ako doteraz siedmy. Na svojom konte má 9668 bodov.